+ 48 501 570 697

Fotowoltaika w pytaniach i odpowiedziach

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga uciążliwych prac budowlanych?

Montaż w praktyce nie wymaga żadnych prac budowlanych. Montaż sprowadza się do zamocowania paneli do krokwi dachu bez uszkadzania poszycia dachu, zamocowania inwertera przy rozdzielnicy głównej budynku i sprowadzenia kabli od paneli do inwertera.

Jaka jest gwarancja na instalację?

Główny element instalacji jakimi są panele fotowoltaiczne posiadają 15 lat gwarancji na produkt i 25 lat gwarancji, że ich wydajność nie spadnie poniżej 80%. Inwerter jako istotny element instalacji posiada minimum 7 lat gwarancji z możliwością jej przedłużenia.

Czy można instalować panele na gruncie?

Tak. Polecamy innowacyjny system montażowy, który nie powoduje trwałej ingerencji w grunt, nie wymaga fundamentów i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Montaż jest szybki i oszczędza wiele kosztów.

Jaka jest gwarancja na instalację?

Główny element instalacji jakimi są panele fotowoltaiczne posiadają 15 lat gwarancji na produkt i 25 lat gwarancji, że ich wydajność nie spadnie poniżej 80%. Inwerter jako istotny element instalacji posiada minimum 7 lat gwarancji z możliwością jej przedłużenia.

Co dzieję się z niewykorzystaną energią na własne potrzeby?

Niewykorzystana energia trafia do sieci energetycznej. Operator zwróci nam 80% (dla instalacji do mocy 10kWp) lub 70% (dla instalacji powyżej 10kWp) energii jaką oddaliśmy do sieci. Taka wymiana funkcjonuje pod nazwą bilansowania energii i jest regulowana ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Czy zimą można pobrać energię wyprodukowaną w nadmiarze latem?

Tak, nadwyżka z miesięcy letnich może zostać odebrana w okresie zimowym. Każda nadwyżka z danego miesiące może zostać odebrana w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Czy bilansowaniu podlegają także opłaty za dystrybucję energii?

Tak, bilansowaniu podlega energia czynna i koszty dystrybucji. Operator nie obciąży nas opłatami za dystrybucję energii, którą oddamy do sieci, a później odbierzemy z sieci.

Jak można sprawdzać działanie instalacji?

Instalację konfigurujemy tak aby miała dostęp do Internetu. Przez komputer lub telefon komórkowy właściciel instalacji może w czasie rzeczywistym monitorować uzysk energii z instalacji, sprawdzać dane historyczne. Inwerter w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości wyśle wiadomość do firmy Green Synergy z informacją o błędzie. Pracownicy serwisowi niezwłocznie zareagują i zweryfikują pracę instalacji.

Czy instalacja przyczyni się do ochrony środowiska?

Tak, każdy jeden kWp instalacji przyczyni się corocznie do redukcji 812 kilogramów emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Taka wielkość emisji dwutlenku węgla to jak oszczędzić corocznie 6 tyś. litrów paliwa.

Czy są dotacje na instalacje fotowoltaiczne?

Aktualnie trwa ciągły nabór w programie dofinansowań o nazwie Mój Prąd. W programie tym można liczyć na dotację 5000 zł. Dodatkowo obowiązuje aktualnie ulga podatkowa w PIT na instalacje grzewcze i fotowoltaikę. Wydana kwota (maksymalnie 53 tyś. zł) obniża dochód do opodatkowania.

Komponenty jakich marek są warte uwagi?

Posiadamy dostęp do wszystkich marek oferowanych na rynku. W swoich instalacjach stosujemy jednak te o najwyższej jakości. Chcemy aby instalacja funkcjonowała bezobsługowo i bezawaryjnie wiele lat gwarantując szybki zwrot inwestycji.

Na jakie dachy można instalować panele?

Posiadamy w ofercie systemy montażowe na każde poszycie dachu, niezależnie czy jest to dach płaski, czy skośny.

Ile miejsca na dachu zajmują panele fotowoltaiczne?

Każdy jeden kilowat mocy szczytowej (kWp) instalacji zajmuje 4,8 m2

Ile energii w roku wyprodukuje jeden kWp instalacji?

Każdy jeden kWp wyprodukuje w naszym położeniu geograficznym około 1000 kWh energii.

Czy można nie płacić za prąd?

Właściwie dobrana instalacja pozwala zredukować w bilansie rocznym rachunki za energię do zera. Pozostaną jedynie koszty samej opłaty abonamentowej.

Jak duża instalacja jest wymagana by nie płacić za prąd?

Dla dwóch osób dorosłych zaleca się instalację 3-4 kWp. Dla liczniejszej rodziny około 5-6 kWp. Jeśli budynek opiera się na ogrzewaniu, które konsumuje także prąd elektryczny warto zwiększyć moc instalacji.

Czy można skorzystać z taryfy G12 posiadając instalację fotowoltaiczną?

Tak, można skorzystać z taryfy G12, czyli dla dwóch stref czasowych.

Na czym polega procedura przyłączenia mikroinstalacji do sieci?

Przyłączenie polega w pierwszej kolejności na złożeniu wniosku do operatora. Taki wniosek zostanie dla Państwa przygotowany przez firmę Green Synergy. Po złożeniu wniosku energetyka, zgodnie z ustawą, ma 30 dni aby wymienić Państwa licznik energii na nowy, już dwukierunkowy. Po jego założeniu instalacja może zostać uruchomiona. Licznik dwukierunkowy umożliwi zliczenie energii, którą instalacja wyprodukuje, a nie zostanie zużyta na własne potrzeby.

Jakie są koszty eksploatacyjne instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja nie pociąga za sobą żadnych kosztów eksploatacyjnych.

Aktualności

Ulga podatkowa

Ulga podatkowa

W tegorocznym zeznaniu podatkowym właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odpisać sobie wydatki poniesione na termomodernizację, w tym na zakup paneli fotowoltaicznych. Ten, kto wziął dotację z programu Mój Prąd także z ulgi termomodernizacyjnej...

Korzeniowy system montażowy

Korzeniowy system montażowy

Szybkie, trwałe i ekonomiczne rozwiązanie dla instalacji fotowoltaicznych.System penetruje podłoże jak korzenie drzewa zapewniając stabilność i wytrzymałość przeciw wyrwaniu. System pozwala uniknąć betonowych fundamentów, dzięki czemu oszczędzamy czas, który...

Kim jest Prosument?

Kim jest Prosument?

Status prosumenta to jeden z kluczowych czynników zwiększających opłacalność fotowoltaiki. Przyłączenie domowej mikroinstalacji do sieci energetycznej sprawia, że stajemy się prosumentem - konsumentem energii będącym jednocześnie producentem i odbiorcą prądu. Osoby...

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Koszt instalacji - najbardziej oczywisty czynnik. Zazwyczaj przedstawiamy go we wskaźniku PLN/1kW. Nasz dach - rodzaj dachówki, kąt nachylenia, położenie względem kierunków świata oraz ilość padającego cienia mają olbrzymie znaczenie na wydajność paneli pv. Możliwy...

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd

Mój PrądProgram Mój Prąd się skończył, jednak planowana jest jego kolejna edycja. Niestety nie wiemy do tej pory jak będzie wyglądał i na jakie korzyści mogą liczyć przyszli prosumenci. Dużym bonusem, który dostają osoby planujące inwestycję jest ulga...

Kontakt

Łukasz Maślankowski
Specjalista ds. OZE

501 570 697

zapytaj@mamprad.pl

Masz więcej pytań? Napisz do nas

Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego. Postaramy się udzielić odpowiedzi tak szybko jak to będzie możliwe.

Zadzwoń